graganski organizacii

Македонија

Сопругата на претседателот Пендаровски покровител на фестивалот „Ден на граѓанските организации“

А1он
Елизабета Ѓоргиевска, сопругата на претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска, во својство на покровител, се обрати на отворањето на третото издание на фестивалот „Ден на
Македонија

Граѓанските организации дадоа посебен придонес во борбата со Ковид-19, остануваат силен партнер на Владата

А1он
Со креативни работилници и над триесет настани денеска во градскиот парк во Скопје по повод „Денот на граѓанските организации“ организиран од Цивика мобилис, посетителите имаа
Македонија

Фондот за Западен Балкан ги помага капацитетите на регионалните НВО во борбата против организираниот криминал

А1он
Трендовите покажуваат дека организираниот криминал е подложен на трансформации, почнувајќи од традиционални хиерархиски структури до флексибилни криминални мрежи кои се прилагодуваат на новите можности и
Економија

Царовска на состанок со ССМ, граѓанските организации и инспекторатите: Почитувањето на протоколите за заштита од Ковид-19 во фабриките е наш приоритет

А1он
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес одржа редовна координација со претставници на Министерството за труд и социјална политика, претседателката
Македонија

Царовска на координација со УНДП и граѓанските организации: Сите предлози и сугестии се добредојдени, Владата вложува максимални напори да ги заштити работниците и бизнисот

А1он
Заменичката на престедателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска денес одржа редовна координација со преставници на граѓанските организации Гласен текстилец, Хелсиншки комитет ,
Македонија

Граѓанскиот сектор реагира поради пренамена на средства за животна средина од Буџетот

А1он
Дваесет и две граѓански организации испратија писмо до Владата и до претседателите на државата и на Собранието, во кое посочуваат дека суштинската, доследна и континуирана
Македонија

Граѓанскиот сектор бара Владата да ја промени одлуката со која им ја намали поддршката за 525.000 евра

А1он
Вкупно 73 граѓански организации, мрежи и платформи бараат Владата да ја преиспита и промени одлуката со која финансиската поддршка за невладиниот сектор се намалува за
Македонија

Реакција на Платформата против корупција: 94 закони предложени во декември 2019 не се објавени на ЕНЕР

А1он
Владата на Република Северна Македонија во декември го прекршила сопствениот Деловник бидејќи од усвоени 120 закони, 94 не биле ставени на консултација на единствениот национален
Македонија

Граѓански организации: Да се активираат армијата и полицијата за здрава животна средина

А1он
Здружени граѓански организации и иницијативи во отворено писмо бараат од претседателот на државата Стево Пендаровски и од премиерот Зоран Заев да активираат припадници на армијата