federer

Спорт

ВИДЕО: Федерер откри против кој тенисер имал најмногу проблеми

А1он
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер уште еднаш истакна дека најтежок ривал му бил Рафаел Надал. Легендарниот играч извесно време помина во Њујорк со тамошните млади тениски
Спорт

Таткото на Федерер: Новак ни предизвика поголема болка од Рафа

А1он
Роберт Федерер, таткото на Роџер, по завршувањето на кариерата на неговиот син, проговори за најтешките порази што ги доживеал Швајцарецот на Грен слем турнирите. Посебно
Спорт

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он
Последниот Лејвер куп засекогаш го промени односот меѓу „големата тројка“, а најдобро од се покажа последниот потег на Роџер Федерер. Тие беа големи ривали со
Спорт

(ВИДЕО) Големиот Федерер се збогуваше: Емотивно, но во голем стил замина од тенисот

А1он
Роџер Федерер, швајцарскиот тенисер и еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, го одигра последниот меч во кариерата. Играше во пар со својот најголем
Спорт

(ВИДЕО) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

А1он
Во вториот дел од Лејвер купот во кој се сретнаа екипи од Европа и светот се случи несекојдневна ситуација. Имено, еден навивач слезе од трибините,
Спорт

Билет за последниот меч на Федерер се продава и за 80.000 евра

А1он
Роџер Федерер вчера објави дека настапот на Лејвер купот, кој се игра следната недела, ќе биде последен негов професионален турнир во кариерата. Швајцарецот, кој има
Спорт

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

А1он
Новак Ѓоковиќ го освои седмиот трофеј на Вимблдон во неделата, со што официјално го надмина Роџер Федерер уште на една листа. Најпрвин го „собори“ рекордот
Спорт

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он
Роџер Федерер сигурно ќе игра на својот домашен турнир, Свис Индорс во Базел во октомври, тврдат швајцарските и британските медиуми, зголемувајќи ги шпекулациите дека 20-кратниот