Украдени речиси 25.000 лозинки од СЗО, фондацијата Гејтс и Институтот Вухан

Од:

Хакери поврзани со неонацисти украле речиси 25.000 лозинки за е-пошта од персоналот на Светската здравствена организација, Институтот Вухан и фондацијата Гејтс и ги користеле за „кампања за вознемирување“ со споделување теории на заговор за новиот коронавирус, објави Вашингтон пост.

Експерти за безбедност откриле дека адресите за е-пошта биле украдени од десничарски екстремисти и поставени на нивните форуми, а потоа завршиле на индивидуални сметки на Телеграм, Пејстбин и Твитер.

Протекувањето на податоците беше откриено од страна на разузнавачката група СИТЕ, која ја следи мрежна активност на екстремни активисти.

Експерти од организацијата нагласуваат дека тоа е обид на екстремната десница „да се искористи пандемијата на Ковид-19 како оружје“.

Хакерите и неонацистичките групи, наводно, собрале информации со единствена цел за споделување теории на заговор, вклучително и една за поврзаноста на ХИВ со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Украински хакери тврдат дека упаднале во електронската пошта на баран руски шпион

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Големи хакерски напади врз германски институции, осомничена е Русија