Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Од:

Над 100 здравствени установи во Романија останаа без интернет откако хакери извршија масовен напад врз најмалку 25 болници, јавува NBC News.

Според романската Национална управа за сајбер безбедност, нападот започнал во педијатриската болница Питешти и брзо се проширил во други установи.

79 здравствени установи го исклучија интернетот за да избегнат хакерски напади.

Романија има вкупно 543 болници, така што ова е значаен дел.

Би можело да ве интересира

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Земјотрес ја погоди Романија

Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години