Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години

Од:

Кинеските хакери кои стојат зад кампањата за инфилтрирање во клучната американска инфраструктура имаат пристап до компјутерските мрежи на некои од нивните цели најмалку пет години, се вели во новиот извештај на американските и сојузничките безбедносни агенции видени од Си-Ен-Ен, кој се очекува официјално да биде објавен оваа недела.

Американските власти рекоа дека кампањата е дел од долготрајните напори на кинеските хакери да се позиционираат за потенцијално штетни сајбер напади кои би можеле да го нарушат снабдувањето со вода и електрична енергија.

Шефовите на американското разузнавање го информираа Конгресот за заканата минатата недела, велејќи дека Пекинг може да ги искористи хакерските напади за да го попречи американскиот одговор во случај на можен кинески напад врз Тајван.

Би можело да ве интересира

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

ВИДЕО: Девојче во САД злоставувано до смрт, таткот и маќеата ја држеле врзана во подрум

Катерина Ѓуровски

Израел: Одлуката на Бајден за оружјето испраќа погрешна порака до Хамас