Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Од:

Неколку часа по смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, група хакери тргнаа во одмазда против Кремљ. Користејќи пристап до компјутерска мрежа поврзана со рускиот затворски систем, хакерите објавија фотографија од Навални на веб-страницата на хакираниот затвор, јавува CNN.

„Да живее Алексеј Навални!“, стоеше во објавата.

Се чини дека хакерите украле база на податоци што содржи информации за стотици илјади руски затвореници и нивни роднини и контакти, вклучително и информации за затворениците во казнената колонија на Арктикот каде Навални почина на 16 февруари.

Хакери од различни националности, вклучително и руски иселеници и Украинци, споделуваат украдени податоци, телефонски броеви и е-пошта на затворениците и нивните роднини со надеж дека некој ќе може да ги контактира и да помогне да дознае што се случило со Навални.

Покрај тоа, хакерите користеле пристап до онлајн продавницата на рускиот затворски систем, каде членовите на семејството купуваат храна за затворениците, за да ги променат цените на производите како тестенини и говедско месо на една рубља, што е приближно 0,01 долар. Обично овие производи чинат повеќе од еден долар.

На администраторот на онлајн продавницата на затворот му биле потребни неколку часа за да забележи како Русите купуваат eвтина храна. Беа потребни три дена пред вработените во затворската продавница да успеат целосно да ги отстранат хакираните попусти.

„Го разгледувавме пристапот до онлајн шопинг и видовме се повеќе клиенти кои плаќаат за производи по намалени цени“, рече хакерот во онлајн разговор со CNN.

Хакерите тврдат дека базата на податоци содржи информации за околу 800.000 затвореници, како и нивни роднини и контакти. Анализата на CNN откри некои дупликат записи во базата на податоци, но сепак содржи информации за стотици илјади луѓе.

Затворската онлајн продавница во која упаднале хакерите е во сопственост на руската држава, официјално позната како АД Калузскоје и опслужува 34 региони во Русија.

Би можело да ве интересира

„Волстрит журнал“: Путин не наредил ликвидација на неговиот политички ривал Навални

Навални пред смртта напишал автобиографија

Рокот за прелиминарната истрага за смртта на Навални е продолжен

Навална: Ја одбија жалбата за да не се знаат вистинските околности на неговата смрт

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Протест „Против Путин“ на некои избирачки места во Русија

Горан Наумовски

Нападнат е близок соработник на Навални