„Форбс“: Гејтс втора година по ред е најбогат човек на светот

Од:

Според истражувањата на „Форбс“, втора година по ред, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс е прв на листата најбогати луѓе на светот, додека мексиканскиот милијардер Карлос Слим кој во 2013 година беше најбогатиот човек на светот, е втор на овогодинешната листа.

„Форбс“ наведе дека е земено во предвид нето богатството на секоја од личностите, врз основа на вредноста на акциите и девизниот курс од 13-ти февруари 2014 година.

slim

Гејтс како прв поседува богатство од 79,2 милијрди долари, додека Слим има 77,1 милијарди.

На трето место е американскиот инвеститор Ворен Бафет со 72,7 милијарди, а сопственикот на ланецот „Зара“, Шпанецот Аманчо Ортега е на четвртото место со 64,5 милијарди долари.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Најбогатиот човек на светот изгуби над 10 милијарди евра за еден ден

Ана Ололовска

Некогаш ѕвезда на Арсенал, а сега милијардер: Дури 30 пати е побогат од Кристијано Роналдо

Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Ана Ололовска

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

Илон Маск симнат од тронот, најбогат човек на светот сега е Бернард Арно

Ана Ололовска

Кралицата на скапоцените камења загина на крузер, нејзиниот сеф е пронајден празен

Горан Наумовски