Бил Гејтс: Пандемијата го запре напредок во борбата против сиромаштијата

Од:

Пандемијата на коронавирусот запре 20 години напредок во борбата против сиромаштијата и болестите, смета коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс.

Извештај на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, објавен денеска, покажува дека речиси според секој показател, светот заостанува во обидите да ги исполни целите на ОН за одржлив развој со цел ставање крај на сиромаштијата и намалување на нееднаквоста.

Екстремната сиромаштија се зголеми за седум проценти поради пандемијата, се вели во годишниот извештај на фондацијата.

Покриеноста со вакцини – мерка за функционирање на здравствените системи – падна на нивоа што последен пат беа видени во 90-тите години на минатиот век, „уназадувајќи го светот 25 години за 25 недели“.

Податоците исто така покажуваат дека економските последици од пандемијата ги зголемуваат нееднаквостите, особено за жените, расните и етничките малцинства. Особено се погодени луѓето што живеат во услови на екстремна сиромаштија.

Во извештајот кој Бил и Мелинда Гејтс го објавуваат заедно секоја година од 2017 година, тие повикуваат на глобална соработка во развојот на дијагностиката, вакцини, лекувања, брз развој на вакцини и дози, и фер испорака на овие средства врз основа на потреба, а не на способност за плаќање.

– Глобалната криза е заедничка и бара заеднички одговори, напишаа тие.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Оптимист сум дека ќе биде подобро за оние кои ќе се родат 20-40 години од сега

А1он

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

Бил Гејтс сака да го продлабочи партнерството со Јужна Кореја во областа на здравствената заштита

Бил Гејтс предвидува дека следната пандемија би можела да биде посмртоносна од ковидот

Катерина Ѓуровски

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Бил Гејтс има корона