Бил Гејтс предвидува дека следната пандемија би можела да биде посмртоносна од ковидот

Од:

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе во светот и основач на Мајкрософт, учествуваше на самитот Time 100 во Њујорк.

Тој рече дека коронавирусот му дал на светот шанса да се подготви за идните пандемии, особено оние што ќе доведат до голема дестабилизација на општеството.

Официјалниот број на смртни случаи од Ковид во светот е околу 6,3 милиони, а експертите проценуваат дека реалниот број на смртни случаи е многу поголем. Светската здравствена организација проценува дека имало околу 14,9 милиони смртни случаи поврзани со Ковид во 2020 и 2021 година. Гејтс предупреди дека не треба да се смета на среќа за време на следната пандемија.

„Ако се појави друг вирус со слична вирулентност, но со многу повисока стапка на смртност, како пет проценти, тоа би можело да биде крај на општеството. Шансите за нова пандемија во следните 20 години се повеќе од 50 проценти“, рече Гејтс за времето за време на самитот.

Гејтс додаде дека најмалку околу 1 милијарда долари ширум светот треба да се издвојат како дел од превентивните мерки и подготовките само за следната пандемија. Основачот на Мајкрософт ги повика светските лидери да формираат глобален тим од околу 3.000 експерти за заразни болести.

Гејтс предлага концепт на обединување на научните од неколку области, а идејата ја нарече „Глобален одговор на епидемија и мобилизација“ и рече дека со неа ќе управува Светската здравствена организација. Како што вели тој, една од главните улоги на здружените научници би била обврската да спроведуваат вежби за појава на епидемија во одделни држави за да се провери колку се подготвени.

Следната пандемија би можела да има многу поголема стапка на смртност од Ковид-19, смета Гејтс.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Оптимист сум дека ќе биде подобро за оние кои ќе се родат 20-40 години од сега

А1он

Бил Гејтс сака да го продлабочи партнерството со Јужна Кореја во областа на здравствената заштита

СЗО: Епидемиите на ендемски болести стануваат се почести и поупорни

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Бил Гејтс има корона

Бил Гејтс напиша книга за пандемијата

А1он