Бил Гејтс има корона

Од:

БилГејтс е позитивен на коронавирус. Не е јасно дали ова е првпат Гејтс, кој донираше милиони за борба против пандемијата, да биде позитивен на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

66-годишниот Гејтс на Твитер објави дека се изолирал со благи симптоми и дека примил и бустер доза од вакцината против Ковид-19.

Во последниве месеци, Гејтс, ги насочи своите значајни ресурси на пандемијата. Минатата недела, тој објави книга со наслов Како да се спречи следната пандемија, во која објаснува како земјите би можеле да направат координирани напори за спречување на пандемии и „елиминирање на сите респираторни заболувања“.

Тој отворено зборуваше за тоа како глобалните здравствени власти треба да одговорат на пандемијата и да дистрибуираат вакцини. Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс соопшти дека донирала милиони на организации, вклучително и Гави и Светската здравствена организација, за финансирање на тестирање, третман и дистрибуција на вакцини.

Во јануари, Гејтс твитна дека коронавирусот, „штом омикронот ќе помине низ земјата, може да се третира повеќе како сезонски грип“.

Би можело да ве интересира

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гневни луѓе во Кина протестираа против карантинот, уриваат бариери поставени од властите

А1он

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Ана Ололовска