Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Од:

Советниците на Светската здравствена организација ја повикаа Кина да објави сознанијата за потеклото на пандемијата „Ковид-19“, откако се појавија нови информации во меѓународната база на податоци што се користи за следење на патогенот.

Нови секвенци на вирусот SARS-CoV-2, како и дополнителни геномски податоци врз основа на примероци земени од пазарот во Вухан, Кина во 2020 година, беа накратко поставени во базата на податоци GISAID од кинески научници претходно оваа година. Податоците ги виделе научници од други земји, се вели во соопштението на Научната советодавна група на СЗО за потеклото на новите патогени (SAGO).

Секвенците покажаа дека кучињата биле присутни на пазарот и можеби биле заразени со коронавирус, нова трага во синџирот на пренос што на крајот стигнала до луѓето, според СЗО.

Пристапот до информациите подоцна беше ограничен „наводно за да се дозволи понатамошно поставување податоци“ од страна на кинескиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), се вели во соопштението.

Претставниците на СЗО разговараа за ова прашање со нивните кинески колеги, кои објаснија дека новите податоци треба да се појават во ажурирана научна студија од 2022 година, која кинеската ЦДЦ ќе ја испрати до научното списание Nature.

Претставниците на СЗО велат дека ваквите информации, иако не се убедливи, претставуваат нова трага во истрагата за потеклото на Ковид-19 и требало веднаш да бидат споделени.

„Овие податоци не го претставуваат конечниот одговор на прашањето како започна пандемијата, но секоја информација е важна за да нè доближи до тој одговор“, рече генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. „Овие податоци требаше и требаше да бидат споделени пред три години.

„Продолжуваме да ја повикуваме Кина да биде транспарентна во споделувањето податоци и да ги спроведе потребните истраги и да ги сподели резултатите“, рече тој.

СЗО го ангажираше SAGO да продолжи да го истражува потеклото на пандемијата која уби близу 7 милиони луѓе ширум светот.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Од почетокот на годината, смртноста од Ковид-19 е намалена за 95 отсто

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска