Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Од:

Стравувањата од обнова на Ковид се зголемуваат по откривањето на новата варијанта за која научниците веруваат дека е „вистинската работа“, пишува „Дејли мејл“.

Научниците веќе повикаа на враќање на маските за лице поради новиот вид Ковид кој допрва треба да биде официјално именуван, но во моментов се нарекува BA.6.

Други предупредуваат дека е премногу рано за паника и тврдат дека нема да бидат потребни пандемични ограничувања.

Стапките на хоспитализација поради Ковид веќе почнуваат да растат, што ја зголемува загриженоста за можноста од нов бран.

Зголемувањето на инфекциите следи по доаѓањето на новата варијанта наречена Ерис, што е веќе еден од седум нови случаи на коронавирус во Велика Британија, велат здравствените власти таму.

Веќе почна да циркулира нова варијанта на вирусот, се чини, а забележана е и во Данска и Израел.

Експертите веруваат дека оваа варијанта има повеќе од 30 мутации во својот шилест протеин, делот од вирусот што предизвикува инфекција.

Сепак, сè уште не е познато дали оваа варијанта ефективно ќе се шири или едноставно ќе исчезне.

Д-р Триша Гринхалг, експерт за примарна здравствена заштита на Универзитетот во Оксфорд, твитна дека се чини дека повторно е „време за маски“.

Професорката Кристина Пагел, математичар од Универзитетскиот колеџ во Лондон, рече дека сè уште е многу рано, но оваа варијанта на коронавирусот има многу нови мутации што ја прават различна од претходните видови и е потенцијално поспособна да предизвика голем бран.

Би можело да ве интересира

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Марковски: Ми пречи што покажуваме непријателство кон Русија

Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

А1он

Бесими: Средствата од данокот за солидарност ќе се користат за справување со ковид-кризата

Орце Костов

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска