Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Од:

Фармацевтската компанија BioNTech утре ќе се појави пред окружниот суд во Хамбург по тужбата во која Германија бара отштета поради тешките последици од нивната вакцина против Ковид-19. Тоа е прва во низата можни тужби против компанијата во Германија поради несакани ефекти од вакцината.

Жената го тужи германскиот производител за најмалку 150.000 евра за нанесување физички повреди и неутврдена материјална штета, според барањето за обештетување кое го решава окружниот суд во Хамбург.

Тужителката тврди дека поради вакцината страдала од болки во горниот дел од телото, отечени нозе и раце и нарушувања на спиењето. Нејзиниот адвокат Тобијас Улбрих рече дека има намера да ја оспори оценката на германскиот регулатор и Европската агенција за лекови (EMA) дека вакцината на BioNTech има позитивен сооднос помеѓу користа и штетата.

Според германскиот закон, производителите на вакцини и лекови се предмет на тужби и барања за отштета доколку „медицинската наука“ покаже дека нивните производи прават несразмерна штета или ако упатствата на лекот се погрешни.

BioNTech, која ја разви вакцината Comirnaty во соработка со американскиот Pfizer, смета дека тужбата е неоснована. Оваа вакцина, посочува компанијата, е спроведена на 1,5 милијарди луѓе ширум светот, вклучително и повеќе од 64 милиони Германци.

Би можело да ве интересира

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски

Се зголемува бројот на антисемитски инциденти во Германија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Германија: Полиција влезе во училишна зградата, учениците затворени во училниците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Германски полицаец загина, а друг е тешко повреден додека го обезбедувале Виктор Орбан

Горан Наумовски