pfizer

Свет

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

А1он
Фармацевтската компанија BioNTech утре ќе се појави пред окружниот суд во Хамбург по тужбата во која Германија бара отштета поради тешките последици од нивната вакцина
Свет

Лекови на Фајзер ќе бидат достапни по непрофитна цена во сиромашни земји

А1он
Патентираните лекови на Фајзер, вклучувајќи ги и Паксловид (paxlovid) за лекување на Ковид-19 и Ибранс (ibrance) против рак на дојка, ќе бидат достапни по непрофитна
Свет

Тајвански милијардер сака да купи пет милиони дози од вакцината на БиоНТек

А1он
Основачот на компанијата „Фокскон“, која е главен снабдувач на технолошкиот гигант Епл, тајванскиот милијардер Тери Гоу планира да увезе на Тајван пет милиони дози антиковид
Свет

Освен вакцината против коронавирусот, „Фајзер“ го има и еден од најпознатите лекови во светот

А1он
Покрај вакцината против коронавирусот, најпознат производ на фармацевтската компанија „Фајзер“ е „Виагра“, лек за еректилна дисфункција кој бил откриен сосема случајно. Тој се употребува ширум