Бил Гејтс напиша книга за пандемијата

Од:

Ко-основачот на Мајкрософт и застапник за вакцинација Бил Гејтс напиша книга во која ги наведува „лекциите што можеме да ги научиме“ од пандемијата на вирусот Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Тој тврди дека со инвестирање во здравството, вакцините и „глобалниот надзор на патогените“ може да се спречи следната пандемија.

Гејтс ја објави книгата на својот блог во вторникот, а се очекува книгата да биде пуштена во продажба во мај. Книгата опишува „конкретни чекори што можеме да ги преземеме за да ги запреме идните пандемии и, во тој процес, да обезбедиме подобра здравствена заштита за целиот свет“.

Гејтс, исто така, вети дека ќе ги информира читателите за неговите „редовни разговори со експерти за јавно здравје како Ентони Фаучи и Тедрос Адана Гебрејесус“ и ќе ја објасни својата визија за „вакцините што можат да ја запрат плимата“.

Во својот блог пост, Гејтс рече дека неговата претстојна книга ќе објасни „како тој стана предмет на теории на заговор“.

Би можело да ве интересира

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гневни луѓе во Кина протестираа против карантинот, уриваат бариери поставени од властите

А1он

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Ана Ололовска