pandemija

Свет

ОН: Сиромашните земји со години ќе се борат со пандемиската криза

А1он
Пандемијата на коронавирус ја влоши и онака мрачната економска перспектива за најсиромашните земји во светот и многумина веројатно ќе се борат со пандемиската криза со
Свет

Откриени лилјаци кои носат мутација на коронавирус, се заканува опасност од нова пандемија

А1он
Тим научници од Лаос проучуваат лилјаци од четири различни пештери во оваа област, кои во себе содржат соеви на коронавирус слични на Сарс-ков-2. Новите научни
Свет

Макрон предупреди дека здравствената криза не е надмината

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека коронавирусот „не е зад нас“ и уште еднаш ги повика Французите да се вакцинираат. -Здравствената криза не е
Свет

Милиони деца во светот се загрозени, не можат да примат редовни вакцини поради пандемијата

А1он
Милиони деца во светот, чија имунизација беше прекината поради пандемијата со Ковид-19, особено оние од Африка, се изложени на ризик од разболување со сипаници, детска
Свет

Со поддршка од ЕУ субвенционирани платите на околу 30 милиони работници

А1он
Владите на земјите од ЕУ субвенционираа меѓу 25 и 30 милиони работници со поддршка на европска програма за зачувување на работните места, соопшти Европската комисија.
Економија

Германија „во дупка“ од 250 милијарди евра поради пандемијата, затворени 16.000 фирми

А1он
Штетата од пандемијата досега изнесува 250 милијарди евра, повеќе од 16.000 компании банкротираа, а најмалку 5.000 други се „на вештачко дишење“, наведува Дојче веле, нарекувајќи
Економија

Трагедија во Германија – пиво вредно милиони евра пропадна поради корона-кризата

А1он
Голем број германски пиварници во отворено писмо предупредија на катастрофалните последици од корона-кризата и „локдаунот“ врз производителите на пиво, до степен до кој, како што
Свет

Наjголемата опасност за ЕУ по пандемијата ќе доаѓа одвнатре, смета Могерини

А1он
Поранешната шефица на европската дипломатија, Федерика Могерини, смета дека во периодот по пандемијата на Ковид-19 најголем предизвик за единството на Унијата ќе бидат внатрешните политички
Свет

Уште сме во првата, а до 2024 година нè чекаат уште две фази од пандемијата, вели американски научник

А1он
Пандемијата на коронавирусот нема да заврши до 2024 година, кога ќе почне таканаречениот „постпандемиски“ период, кој ќе биде многу сличен на „лудите дваесетти години“ од