Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

Од:

Филантропската организација на Бил и Мелинда Гејтс годинава ќе потроши 8,3 милијарди долари, што е најмногу досега, соопшти извршниот директор на Фондацијата Марк Сузман во денеска објавеното годишно писмо.

Воедно, тој одговори на критиките дека Фондацијата е премногу моќна и влијателна во глобалното здравство, вклучувајќи ја и Светската здравствена организација, а притоа не презема соодветна одговорност.

– Не е во ред приватна филантропска организација да биде еден од најголемите финансиери на глобалните здравствени напори, рече Сузман, додавајќи дека државите треба да бидат лидери. Но, да нема забуна – онаму каде има решенија за спасување и подобрување на животите на луѓето, ние ќе бидеме таму. Нема да престанеме да го користиме нашето влијание и нашите пари за да најдеме решенија, потенцираше извршниот директор.

Сузман рече дека целта на Фондацијата не е да им каже на СЗО и на другите здравствени организации што да прават, туку да им понуди различни опции и податоци за да можат да донесат клучни одлуки.

Со инвестиции насочени кон искоренување на болести како маларија и полио, фондацијата е вториот најголем донатор на СЗО. Ова е едно од прашањата што критичарите редовно го истакнуваа, особено за време на пандемијата на Ковид-19.

„Би сакал многу повеќе влади да не надминат на таа листа, бидејќи тоа би значело повеќе спасени животи“, напиша Сузман.

СЗО минатата година договори земјите-членки да ги зголемат своите плаќања за да ја намалат улогата на приватните донатори и да и овозможат на организацијата да ги троши парите пофлексибилно.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

На 27 јануари седница на СЗО за оправданоста на вонредната здравствена ситуација поради Ковид-19

А1он

СЗО: Порастот на заразени во Кина не би требало да има поголемо влијание врз Европа

А1он

СЗО бара од Кина точни и реални податоци за заразени со коронавирусот

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

Ана Ололовска