forbes

Економија

Џеф Безос четврта година по ред е најбогатиот човек на светот

А1он
Богатството на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, се проценува на 177 милијарди долари, што е далеку пред останатите. Годишната листа милијардери на „Форбс“ вклучува рекордни
Економија

Форбс: Ворен Бафет во клубот на најбогатите со повеќе од 100 милијарди долари

А1он
Американскиот милијардер Ворен Бафет се приклучи на групата луѓе чиј имот се проценува на повеќе од 100 милијарди долари, објави списанието Форбс. Акциите на „Беркшир
Економија

Форбс: Најбогатите луѓе на планетата во 2020 година станале побогати за 1.9 трилиони долари

А1он
За време на пандемијата, од крајот на 2019 година до средината на декември 2020, повеќе од 2.200 милијардери во светот станале побогати за вкупно 1.9
Свет

Меркел по десетти пат на врвот на листата на Форбс на најмоќни жени

А1он
Списанието Форбс го објави списокот на 100 најмоќни жени во светот, а германската канцеларка Ангела Меркел се најде на првото место, десетта година по ред.
Магазин

Форбс: Кајли Џенер и Кање Вест повторно со најголема годишна заработка

А1он
Во изминатата деценија листата на Форбс за најбогатите познати личности претрпе многу промени. Најплатените светски ѕвезди годинава заработија вкупно 6,1 милијарда долари, што е пад
Магазин

Роналдо, Меси, Леброн, Нејмар и Федерер се најдоа во топ 10 најбогати познати личности

А1он
Петмина спортисти се најдоа во листата на Форбс на најбогатите десет познати личности. На третото место е тенисерот Роџер Федерер, чиј приход се проценува на
Економија

Форбс: Поради Ковид-19, 226 лица веќе не се милијардери

А1он
Во првата половина на март, 226 лица го загубија статусот на милијардер, како резултат на економскиот крах, предизвикан од пандемијата накоронавирус, соопшти „Форбс“. Џеф Безос
Магазин

Доктор Дре е најбогатиот музичар на деценијата

А1он
Американскиот рапер и продуцент Доктор Дре е најбогатиот музичар на десетлетието, според топ-листата на списанието „Форбс“. Неговата финансиска состојба се проценува на 950 милиони долари.
Свет

Форбс: Ангела Меркел најмоќна жена во 2019 година

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ја предводи овогодинешната листа на Форбас за „Најмоќна жена во 2019“. Секоја година Форбс креира листа, составена од највлијателните женски лидери