fokus

Македонија

Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарка од Фокус

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР постапувајќи по пријава од Здружението на новинари на Македонија за непрофесионално полициско постапување на
Македонија

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

А1он
Оваа пресуда од страна на Европскиот суд за човекови права во Стразбур доаѓа откако домашните судови пресудија дека уредничката на „Фокус” Јадранка Костова и новинарот
Македонија

Жерновски ќе тужи: Не сакам моите деца да мислат дека татко им е криминалец

А1он
Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски коментира за нападите врз него од новинар на неделникот „Фокус“. Жерновски тврди дека наводите во текстот не се точни.
Македонија

Општина Центар: Жално е што „Фокус“ пласира тенденциозни и манипулативни текстови за да се оцрни работењето на Жерновски

А1он
„Зачудувачки и жално е што реномиран медиум како „Фокус“ пласира тенденциозни и манипулативни текстови со цел да се оцрни работењето на градоначаланикот Жерновски и Општина
Македонија

(ВИДЕО) Костова: Срамот за цензура на „бомбите“ ќе го носат тие што ќе го гласаат законот

А1он
Законот за забрана на „бомбите“ е небулозен, велат новинарите кои вечерва дојдоа на протестот пред Собрание, во знак на револт против цензурата што се предвидува
Македонија

Две години од смртта на Никола Младенов

А1он
Денеска се одбележуваат две години од трагичната неочекувана смрт на бардот на македонското новинарство, Никола Младенов, сопственик на неделникот и дневниот весник „Фокус“. Својата новинарска
Македонија

Јаковлевски: Никола Груевски нека си оди од партијата што ја основавме со Драган Богдановски

А1он
Гојко Јаковлевски, македонски емигрант и основач на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Фокус од 29-ти ноември 2013-та година, говори за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, за основачите, за
Македонија

(ВИДЕО) Костова: Министерските души болат повеќе

А1он
Уредничката на Фокус, Јадранка Костова на денешната дебата организирна од Центарот за развој на медиуми рече дека душевната болка на министрите е многу поголема. Како