fokus

Македонија

(ВИДЕО) Костова: Ќе се жалиме на Врховен, Уставен и до Стразбур

А1он
Главната уредничка на Фокус, Јадранка Костова најави жалба до Врховен суд за одлуката на судот Фокус на директорот на УБК, Сашо Мијалков да му плати
Видео Македонија

(ВИДЕО) ЗНМ: Собрани се 9.300 евра кои Фокус треба да му ги плати на Мијалков

А1он
Новинарите Јадранка Костова и Владо Апостолов собраа пари за да ја платат тужбата за клевета во вредност од 9.300 евра на директорот на УБК, Сашо
Македонија

(ВИДЕО) Костова: Ако казната за Фокус не е вест, навистина е жално

А1он
Главната уредничка на неделникот Фокус, Јадранка Костова жали што поголем дел од медиумите не ја објавија веста за помош на весникот. За неа како што
Видео Македонија

(ВИДЕО) ЗНМ: Собрани поголем дел од парите што Фокус треба да му ги плати на Мијалков

А1он
Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани соопшти дека поголем дел од средствата за оштета на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање се собрани. На жиро
Македонија

ЛГБТ Мрежата организира настан за солидарност со Фокус

А1он
Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата Ве поканува на настан за собирање на финансиски средства за солидаризирање со новинарите од неделникот „Фокус“ –
Македонија

Ивона Талевска бара 34 илјади евра отштета од „Фокус“ и „Слободен печат“

А1он
Уредничката во „Вечер“ и „Сител“, Ивона Талевска, ги тужи новинарите и редакциите кои пренесуваа за аферата „Висарис“ што ја обелодени СДСМ, а се однесуваше на
Македонија

Шокантно отворено писмо на Шкариќ до Иванов: Не заслужуваш втор мандат

А1он
Неделникот „Фокус“ во новиот број објавува шокантно отворено писмо на професорот Светомир Шкариќ до претседателот Ѓорге Иванов, во кое отворено му вели дека не заслужува
Македонија

Една година од смртта на Никола Младенов

А1он
„Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина од безрбетници. И тука нема компромис“, оваа порака од великанот на македонското новинарство Никола Младенов остана
Видео Македонија

(ВИДЕО) Костова: Одговорите за Младенов откако ќе замине оваа власт

А1он
Главниот уредник на неделникот Фокус, Јадранка Костова во „15 минути“ на Алсат-М посочи дека вистинските одговори за смрттна на Никола Малденов ќе се чека на