Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарка од Фокус

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР постапувајќи по пријава од Здружението на новинари на Македонија за непрофесионално полициско постапување на 11.8.2022 кон новинарката на Фокус, В.К. од Неготино, а во врска со поплака од страна на жена од Неготино која на 8.8.2022 удрила малолетник со автомобил на улица ,,Маршал Тито” во Неготино, за што новинарката објавила текст, утврди несоодветно извршување на работните задачи од полициски службеници и поради тоа ќе бидат изречени дисциплински мерки односно ќе биде поведена дисциплинска постапка против тројца полициски службеници, согласно колективниот договор.

Министерството за внатрешни работи останува посветено на одличната соработка со новинарите и Здружението на новинари на Македонија и без никаква толеранција за вакви и слични случаи, кои ќе бидат соодветно санкционирани.

Би можело да ве интересира

„Утре ќе дојдам, увото ќе ти го исечам со нож“: ЗНМ бара итна реакција за закани кон новинарка на Алсат М

Орце Костов

Спречен атентат над познатата рускa новинарка Маргарита Симонјан

Горан Наумовски

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Ослободена е руската новинарка која вчера беше уапсена во Косово

Горан Наумовски

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

А1он

(ВИДЕО) Која е новинарката која му подари јаболко на Ковачевски: Со туркање е исфрлена од настан

Кристијан Ландов