(ВИДЕО) Костова: Срамот за цензура на „бомбите“ ќе го носат тие што ќе го гласаат законот

Од:

Законот за забрана на „бомбите“ е небулозен, велат новинарите кои вечерва дојдоа на протестот пред Собрание, во знак на револт против цензурата што се предвидува со предлог- законот, што вчера го обелоденија предлагачите од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ.

– Дојдовме и на овој протест, но протестираме и преку социјалните мрежи и преку нашите медиуми против овој небулозен и глупав закон,кој е опасен по сите демократски тенденции. Не сакам зборувам за слобода за медиумите зашто ваква лудост да се стокми, со оние драконски казни, кои се монструозни, а во кои не можете да разберете како тие ќе вршат контрола на прислушуваните материјали во странство да не се објават, ќе влегуваат ли по домовите да ни ги одземаат материјалите, треба ли по подруми да одиме да слушаме? Ова е како „шестојануарска диктатура“, вели Јадранка Костова, главен и одговорен уредник на „Фокус“.

Според неа, сосема е различно да се забрани идно објавување на прислушувани материјали од ова што сега се предвидува во предлог законот.

– Се друго е невидена глупост и голем срам за Македонија, доколку таков закон помине, со такви небулозни одредби, мислам дека срамот ќе го носиме сите, особено оние кои ќе го гласаат, додава Костова.

Би можело да ве интересира

Директорката Иљази им забрани на вработените на Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Орце Костов

Костадиновска-Стојчевска: Покажавме како се почитува слободата на медиумите, „Репортери без граници“ го потврди тоа

А1он

Во медиумите во Македонија работат 2.100 луѓе, 20% од редовно вработените се во онлајн медиуми

Орце Костов

Собранието го донесе Законот за медиуми и други закони

Горан Наумовски

Главна цел на измените на Законот за медиуми треба да биде законската регулација на интернет порталите

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов