ehf

Спорт

ЕХФ го суспендираше Драган Начевски поради наводи за учество во „местење“ натпревари

А1он
Европската ракометна федерација (ЕХФ) му изрече суспензија на Драган Начевски, првиот човек на судиите во Европа. Тој е предводник на Натпреварувачката комисија, поранешен истакнат судија,
Спорт

ЕХФ Лига Европа: РК Еурофарм Пелистер посилен од Спортинг-Лисабон

А1он
Ракометарите на Еурофарм Пелистер потврдија дека во моментов се посилен и подобар тим од португалскиот претставник во Лига Европа, Спортинг кој синоќа во Битола беше
Спорт

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

А1он
Ракометарите на Еурофарм Пелистер, во рамки на второто коло од ЕХФ ракометната лига, вечер во „Би-Би-Си Арена“ во Шафхаузен ќе се сретнат со домашниот тим
Спорт

Ракомет: Македонските клубови паднаа за две места во рангирањето на ЕХФ

А1он
Машките ракометни клубови од Македонија бележат пад од две места на најновата ранг-листа на ЕХФ, врз основа на која ќе се врши распределбата на места
Спорт

ЕХФ го откажа ракометниот „фајнал фор“ за жени во Лигата на шампионите

А1он
Европската ракометна федерација (ЕХФ) реши да го откаже завршниот „Фајнал фор“ турнир од женската Лигата на шампионите за сезоната 2019/20, а со тоа и четвртфиналните
Спорт

ЕХФ ги откажа осминафиналните мечеви од ЛШ и административно реши кој ќе игра на Ф4 во Келн

А1он
Европската ракометна федерација потврди дека се откажани осминафиналните и четвртфиналните натпревари во Лигата на шампионите. Тоа значи дека се откажани и двата натпревари на македонскиот
Спорт

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

А1он
Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го објави изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, кое ќе се одржи во Египет. Северна Македонија поради слабиот
Спорт

ЕХФ го казни Веселин Вујовиќ со 2.000 евра поради неспортско однесување

А1он
Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни тренерот на “ППД Загреб”, Веселин Вујовиќ за неспортско однесување во натпреварот со “Фленсбург” (25:26) во “Лигата на шампиони”. Вујовиќ
Спорт

Норвежаните имаат премија од 18.000 евра за титула на ЕП во ракомет

А1он
Норвешките ракометни репрезентативци ќе добијат по 18.000 евра доколку успеат да ја освојат титулата на Европското првенство на кое се кодомаќини со Шведска и со