Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Од:

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го објави изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, кое ќе се одржи во Египет.

Северна Македонија поради слабиот настап на ЕП 2020 се најде во групата на неносители, што значи дека ќе имаме силен противник во борбата за настап на СП.

Ждрепката за баражот за СП во 2021 година ќе се одржи на 9 март во Виена.

Шешир 1: Словенија, Германија, Португалија, Шведска, Австрија, Унгарија, Белорусија, Исланд, Чешка и Франција

Шешир 2: Македонија, Швајцарија, Холандија, Црна Гора, Украина, Србија, Турција/Русија, Романија/БиХ, Полска/Литванија, Израел/Летонија, победник од квалификации

Би можело да ве интересира

Ракомет: Македонските клубови паднаа за две места во рангирањето на ЕХФ

А1он

Извлечени групите за ракометната Супер Лига

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

Ана Ололовска

Филип Чурлевски нов играч на РК Прилеп

Ана Ололовска

ЕХФ го откажа ракометниот „фајнал фор“ за жени во Лигата на шампионите

А1он

Македонската репрезентација попладне ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2022

Ана Ололовска