rakomet mak

Спорт

Македонските ракометарки во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

А1он
Македонската репрезентација е дел од првиот шешир за претстојното извлекување на претквалификациските групи за женското ракометно Светско првенство во Шпанија што ќе се одржи во
Спорт

Македонската репрезентација попладне ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2022

А1он
Македонската ракометна репрезентација попладне ќе ги дознае противниците за квалификациите за Европското првенство 2022 што ќе се одржи во Унгарија и Словачка во период од
Спорт

Заради корона пандемијата се откажува шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7“

А1он
Шестиот интернационален ракометен камп „Кирил Лазаров 7“ кој требаше да се одржи оваа година од 19 јуни до 1 јули се откажува. Причината е пандемијата
Спорт

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

А1он
Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го објави изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, кое ќе се одржи во Египет. Северна Македонија поради слабиот
Спорт

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

А1он
Mакедонската кадетска репрезентација ја совлада селекцијата на Саудиска Арабија со 22:14, на Медитаранските ракометни игри во Атина во натпреварите за пласман од 9. до 15.
Спорт

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

А1он
Ракометарите на Еурофарм Пелистер утревечер во спортската сала „Боро Чурлевски“ ќе одиграат реванш натпревар со хрватскиот вице-шампион Нексе. Средбата е во рамки на елиминациските натпревари
Спорт

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

А1он
Ракометниот репрезентативец и голман на РК Еурофарм Пелистер, Никола Митревски е избран за најдобар спортист во Битола за 2019 година. Според одлуката на битолскиот Сојуз
Спорт

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

А1он
Екипите на Металург и на КЛ7 се победници на првиот меѓународен турнир за млади ракометари “КЛ7 2020” одржан викендот во Скопје. На турнирот учествуваа пет