rakomet zeni

Спорт

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

А1он
Со жрепка во седиштето на ЕХФ во Цирих попладнево беа одредени квалификациските групи за пласман на Европското првенство во ракомет за жени во 2024 година.
Спорт

Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

А1он
Со победата од 27:23 над Хрватска во второто коло од главната рунда, Ракометната репрезентација на Шпанија обезбеди пласман во четвртфиналето на женскиот ракометен Мундијал. Покрај
Спорт

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

А1он
Македонската женска ракометна репрезентација синоќа во Никшиќ загуби од Црна Гора со 31:30 (полувреме 16:16) во меч од второто коло на ЕХФ Евро купот. Домаќинките
Спорт

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

А1он
Агенцијата за млади и спорт денес организираше прием за македонските ракометни кадетки, кои го освоија првото место на Европскиот шампионат во Клаипеда, Литванија. – Голема
Спорт

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

А1он
Американската поп-панк пејачка Пинк изјави дека е подготвена и сака да ја плати казната на женската ракометна репрезентација на Норвешка, која одби да игра во
Спорт

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

А1он
Македонската репрезентација составена од ракометарки до 19 години синоќа забележа убедлив триумф над Косово со 33:16. Најефикасна во победничкиот состав беше Андреа Седлоска со осум
Спорт

ВИДЕО: Кристиансанд Виперс ја освои женската ракометна Лига на шампиони

А1он
Ракометарките на Кристиансанд Виперс од Норвешка го освоија трофејот во Лигата на шампионите, откако вечерва го совладаа француски Брест со 34:28. За Виперс ова е
Спорт

Симовски повеќе не е селектор на македонските ракометарки

А1он
Ракометната федерација на Македонија денес соопшти дека ја прекинува соработката со селекторот на женскиот национален тим Симе Симовски. – Ракометната Федерација на Македонија ја информира
Спорт

Симовски ги избра ракометарките за мундијалскиот бараж со Романија

А1он
Селекторот на македонската женска сениорска ракометна репрезентација Симе Симовски го објави денеска списокот ракометарки за претстојните бараж натпревари против Романија за пласман на Светско првенство