Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

Од:

Со победата од 27:23 над Хрватска во второто коло од главната рунда, Ракометната репрезентација на Шпанија обезбеди пласман во четвртфиналето на женскиот ракометен Мундијал.

Покрај домаќинот Шпанија, пласман во четвртфиналето од групите 3 и 4 обезбедија и Германија, Данска и Бразил.

Германија извојува убедлива победа од 37:28 против Јужна Кореа, додека, селекцијата на Данска триумфираше со 29:14 против Чешка.

Бразилките ја победија Аргентина со 24:19 и се пласираа меѓу осумтте најдобри селекции на светот во битката за финалето.

Натпреварите во втората фаза по групи на Мундијалот продолжуваат денеска, а ќе се играат уште шест меча во четвртото коло.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

Ана Ололовска

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Ана Ололовска

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Ана Ололовска

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кристиансанд Виперс ја освои женската ракометна Лига на шампиони

Ана Ололовска