Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

Од:

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 19 години синоќа забележа убедлив триумф над Косово со 33:16.

Најефикасна во победничкиот состав беше Андреа Седлоска со осум погодоци.

И покрај убедливата победа, „црвено-жолтите“ не изборија пласман во полуфиналето и ќе разигруваат за 5-8. место.

Првите две места во групата Б-2 им припаднаа на Фарски Острови и на Холандија.

Од Б-1 групата полуфинале изборија Шпанија и Литванија.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

Ана Ололовска

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

Ана Ололовска

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Ана Ололовска

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кристиансанд Виперс ја освои женската ракометна Лига на шампиони

Ана Ололовска