Ракометарките на Куманово го освоија купот

Од:

ЖРК Куманово е тимот кој го освои трофејот во Купот на Македонија, откако попладнево во финалето одиграно во салата „Автокоманда“ го совладаа ЖРК Вардар со 26:18.

За кумановки ова е втор куп-трофеј по оној освоен во 2019 година.

Куманово беше подобриот тим во текот на целиот натпревар и предводени од Ангела Јанкуловска со седум погодоци на крајот заслужено се радуваше.

Вардар остана на шест трофеи по своето десетто финале.

Денес од 17:30 часот ќе се игра и финалето од машкиот куп. Во него ќе играат Вардар и Еурофарм Пелистер.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

Ана Ололовска

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

Ана Ололовска

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Ана Ололовска

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Ана Ололовска

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

Ана Ололовска