Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

Од:

Ракометарите на Еурофарм Пелистер, во рамки на второто коло од ЕХФ ракометната лига, вечер во „Би-Би-Си Арена“ во Шафхаузен ќе се сретнат со домашниот тим Кадетен Шафхаузен.

Битолчани претпладнево во 11 часот ќе одржат тренинг, а во 18.45 часот ќе се обидат да ги освојат првите бодови во второто по ранг европско ракометно натпреварување.

– Очекувавме многу подобар натпревар и ќе дадеме се од себе да се покажеме во подобро светло, а ако има можност да освоиме и бодови, изјави ракометарот Јосип Божиќ Павлетиќ, во пресрет на дуелот со Кадетен и додаде дека домашниот тим располага со квалитетни ракометари меѓу кои средниот бек Шелкер и Кањељас.

Во тимот на Кадетен Шафхаузен доминираат швајцарски репренетативци, но и интернационалци од Германија, Шпанија, Хрватска, Холандија, Австрија и Унгарија.

Европската ракометна федерација-ЕХФ одлучи арбитри на средбата меѓу Кадетен Шафхаузен и Еурофарм Пелистер да бидат двете познати германски судијки, Маике Мерц и Тања Кутлер.

Би можело да ве интересира

ЕХФ го суспендираше Драган Начевски поради наводи за учество во „местење“ натпревари

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска