divogradbi

Македонија

Лани регистрирани 1.275 дивоградби

А1он
На територијата на Македонија лани се регистрирани 1.275 бесправно изградени објекти, објави денеска Државниот завод за статистика. Нелегално се изградени 247 објекти за домување (19,4 проценти),
Македонија

(ВИДЕО) Затуроска: Со законските измени за легализација се исполнуваат барањата на граѓаните

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека со новините што ги предлага Владата со измени на законот за постапување со бесправно изградени објекти се излегува
Македонија

Продолжени роковите за елаборати на дивоградби и за легализација на тераси

А1он
Рокот за достава на елаборати за легализација на дивоизградени објекти се продолжува до 31 декември 2015 година. Ќе биде продолжен и рокот за легализација на тераси пренаменети во
Македонија

Штипската општина легализираше над 45 проценти од дивоградбите

А1он
Општина Штип легализираше над 45 проценти од дивоградбите, доградбите и надградби на објекти, информира Драган Ристов, портпарол на Општина Штип. Ристова подвлече дека во моментов во процедура се
Економија

Јанакиески: Легализација на најмалку 100.000 дивоградби до крајот на годината

А1он
Легализација на над 100.000 дивоградби до крајот на годинава, очекува министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. Заедно со градоначалниците на Град Скопје и на