cinar

Македонија

Нема обвиненија против Усеини за тепачките, Обвинителството не знае за нападот врз Илјази

Основното јавно обвинителство во Охрид сè уште нема отворено нов предмет против советникот Нефи Усеини за нападот на професорот Илјаз Илјази, кој се случи пред
Македонија

Полицијата и Обвинителството влегоа во фирмата на советникот Усеини

Кристијан Ландов
СВР Охрид во координација со ОЈО влегле во фирмата „Нефи ИК“, чиј сопственик е советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини, дознава „А1он“. Инспектори утринава биле
Македонија

ВИДЕО: Снимка од нападот на Илјази од страна на Усеини

Кристијан Ландов
Дел од нападот на Илјаз Илјази од страна на советникот Нефи Усеини е снимен од балконот на станот каде што професорот престојува. Од видеоматеријалот се
Македонија

Спасовски: Однесувањето на Усеини е крајно насилничко

Кристијан Ландов
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вели дека однесувањето на советникот Нефи Усеини е неодговорно и насилничко. Ставот на министерот следува по низа физички и
Македонија

Заев за Усеини: Toj ќе одговара, дури и да го изгубиме мнозинството во советот на Општина Охрид

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев вели дека советникот Нефи Усеини ќе одговара доколку извршил физички напад, а е дециден дека нема да биде заштитен. Тој вели дека
Македонија

Охридскиот инспектор го излажал Обвинителството дека објектот на Усеини е привремено поставен

Кристијан Ландов
Единствениот градежен инспектор во Општина Охрид, Слободан Дамјановски, го излажал Обвинителството дека објектот кај Чинарот што го гради советникот Нефи Усеини од ДУИ е од
Македонија

Советникот Усеини ги пречекува првите гости во дивоизградениот објект, градоначалникот сè уште бара фирма за уривање

Кристијан Ландов
Советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини од ДУИ, наместо инспектори, ги пречекува првите гости во дивоизградениот објект кај Чинарот, чија намена е да биде пицерија
Македонија

Охрид повеќе пари дава за концерти на балкански ѕвезди отколку за уривање на дивоградбите

Со помалку од 25 илјади евра градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, планира да урне 1.076 дивоградби на територија на општината. Иако од почетокот на годинава масовно се објавува дека Охрид
Македонија

Градоначалникот на Охрид повикува на борба со дивоградбите, а го остава советникот Усеини и натаму да си гради

Кристијан Ландов
Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, повикува на борба со инвеститорите на дивоградбите во градот, а токму во неговиот мандат, се прават бројни нелегални градби во
Македонија

Советникот Усеини гради и бетонска база на брегот од Охридското езеро на диво, општината знае но не реагира

Кристијан Ландов
Советникот во Општина Охрид од ДУИ, Нефи Усеини, гради и бетонска база на охридското крајбрежје. За оваа градба, Усеини ги нема потребните дозволи кои треба