Свет

Подољак: Пуштете ги Русите со нивните лажни имиња – ние победуваме

А1он
Шефот на украинската преговарачка делегација и советник на претседателот на Украина, Михаило Подољак ја повика Русија да престане да ги напаѓа цивилите. -За неколку минути
Свет

Црвениот крст стравува од ширење на Ковид-19 во воените услови во Украина

А1он
Експертите од Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (ИФЦР) изразија загриженост дека војната во Украина би можела да доведе до зголемување на бројот
Свет

Џонсон рече дека Европа не може само да престане да користи нафта и гас

А1он
Европа не може да престане да користи нафта и гас преку ноќ, изјави британскиот премиер Борис Џонсон на денешната заедничка прес-конференција со канадскиот премиер Џастин
Регион

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ доби 10-годишна забрана за влез во Украина

А1он
На лидерот на бугарската националистичка партија „Преродба“, Костадин Костадинов, му е забранет влезот во Украина. -Забраната е изречена за период од 10 години, кажа Костадинов.
Свет

Советот на Европа ја повика Москва да обезбеди „одржливи хуманитарни коридори“

А1он
Советот на Европа, чувар на владеењето на правото на континентот, повика на воспоставување „одржливи хуманитарни коридори“ во Украина и ја повика Москва да стави крај
Свет

Ламбрехт: Размислуваме да испратиме уште оружје за Украина, но тоа да не биде на штета на одбранбената моќ на Германија

А1он
Германската влада размислува да испрати повеќе оружје во Украина, но не сака да ја загрози одбранбената моќ на самата Германија, јави ДПА. -Испитуваме сè што
Свет

Во Лавов повеќе нема место за раселени лица, пополнети сите капацитети

А1он
Градоначалникот на украинскиот град Лавов Андриј Садовиј денеска изјави дека во градот повеќе нема место за раселени лица, кои бегаат од рускиот напад, бидејќи сите
Свет

Боинг прекина со набавката на титаниум од Русија

А1он
Американскиот производител на авиони Боинг денеска соопшти дека го прекина снабдувањето со титаниум од Русија, порачувајќи дека го обезбедил снабдувањето со важните суровини за производство