maae

Свет

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

А1он
Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да почитуваат пет принципи за заштита на украинската
Свет

МААЕ: Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради гранатирање

А1он
Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје синоќа беше прекинат поради гранатирање, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). – Резервниот далновод од 330 kV
Свет

МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

А1он
Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) не пронашле докази за непријавени нуклеарни активности во три постројки во Украина, соопштено е од Агенцијата. Украина
Свет

Гроси: МААЕ ќе спроведе независна проверка на руските обвинувања за „валкана бомба“

А1он
На официјално барање од Киев Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) неделава ќе посети две украински локации за да ги проверат обвинувањата на рускиот претседател
Свет

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин го извести шефот на нуклеарната агенција на ОН, Рафаел Гроси дека е „отворен за дијалог“ за нуклеарната централа Запорожје на територијата
Свет

Гроси: МААЕ ја смета нуклеарната централа Запорожје за украинска постројка

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави денеска во Киев дека агенцијата ја смета нуклеарната централа Запорожје за украинска постројка,
Свет

МААЕ бара ослободување на шефот на нуклеарната централа Запорожје

А1он
Шефот на агенцијата за нуклеарно набљудување на ОН повика на ослободување на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје под руска окупација. Ихор Мурашов е уапсен
Свет

Гроси: Дијалогот со Иран за разјаснување на отворените прашања е обновен

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека во Виена се сретнал со неговиот ирански колега за да разговара за
Свет

Последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување

А1он
Шефот на МААЕ потврди дека последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување. Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска
Свет

Канани: Иран е подготвен да ја продолжи соработката со МААЕ

А1он
Иран е подготвен да ја продолжи соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани,