МААЕ: Персоналот во Чернобил не е ротиран веќе четири дена

Од:

Вработените во постројката за радиоактивен отпад во нуклеарната централа „Чернобил“, која е под контрола на Русија, не се ротирани четири дена.

Украина не може да соопшти кога ќе биде направена смена, поради борбите во градот во кој ќивеат повеќето од вработените, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Украина денеска ја информираше МААЕ дека немало ротација на техничкиот персонал во Чернобил од 21 март и дека не знае кога би можела да биде следната смена, се вели во соопштението на МААЕ.

Персоналот што сега е на должност ја замени смената, што беше во нуклеарната централа повеќе од три недели.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

МААЕ: Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради гранатирање

Ана Ололовска

МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

Ана Ололовска

Гроси: МААЕ ќе спроведе независна проверка на руските обвинувања за „валкана бомба“

Горан Наумовски

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Ана Ололовска

Гроси: МААЕ ја смета нуклеарната централа Запорожје за украинска постројка

Ана Ололовска