Инспектори на Интерпол пристигна во Молдавија поради обвинувања за трговија со украински бегалци

Од:

Интерпол во Молдавија испрати свој тим поради загриженост од опасноста за трговија со луѓе, откако во земјата пристигнаа голем број бегалци од Украина.

Интерпол добил неколку извештаи кои сугерираат дека во земјата се одвива трговија со украински бегалци.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, речиси 380.000 Украинци избегаа во соседна Молдавија, земја со 2,6 милиони жители и една од најсиромашните земји во Европа.

Инспекторите на Интерпол се испратени во главниот град Кишињев и во неколку бегалски кампови. Меѓународната полициска агенција примила неколку пријави за трговци и за криумчари на луѓе кои ги следат ранливите Украинци. Децата и малолетниците без придружба се посебно ранливи групи, се наведува во соопштението на Интерпол.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ковачевски- Санду: Евроинтегарцискиот процес е клучен за мирот и стабилноста на европскиот континент

ВИДЕО: Снимка од пукањето на аеродромот во Mолдавија, убиени се двајца полицајци

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Пукање на аеродромот во главниот град на Молдавија: Двајца мртви

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Полицијата на три европски земји бара помош за идентификација на 22 жени

Украина, Романија и Молдавија потпишаа договор за Црното Море

Ана Ололовска

Претседателката на Молдавија: Граѓаните не сакаат во НАТО