Свет

Нова фаза во војната, Русите се фокусираат на Донецк, Украинците се прегрупираат

А1он
Петмесечната војна во Украина влезе во нова фаза – руските сили се фокусираат на своите воени цели во Донецк, источна Украина, откако рускиот претседател Владимир
Свет

Зеленски со повик до државите за обнова на Украина

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани учесниците на меѓународната конференција за обнова на Украина да се приклучат на националниот план за обнова на таа
Свет

Путин нареди продолжување на руската офанзива по заземањето на регионот Луганск

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска им нареди на своите сили да ја продолжат офанзивата во источна Украина по заземањето на целиот регион Луганск. Руските сили
Свет

Зеленски: Украина ќе ги врати загубените територии

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање наведе дека Киев ќе ги врати загубените територии. Тој ја предупреди Русија дека Украина „ќе стигне до
Свет

ВИДЕО: Силна експлозија на окупираната територија, Украинците погодија руско скалдиште за муниција

А1он
Украинските медиуми објавија дека е уништено руско складиште за муниција во окупираниот град Сњижне во источниот украински регион Доњецк. Низ социјалните мрежи се рашири и
Свет

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време

А1он
Одлуката на рускиот претседател Владимир Путин, да изврши инвазија врз соседната Украина, е донесена однапред, смета германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесе ДПА. – Јас мислам
Свет

Лукашенко: Ние сме единствената земја во светот што ја поддржува руската борба против нацизмот

А1он
Александар Лукашенко, белорускиот претседате и најблизок сојузник на Владимир Путин, рече дека Белорусија „целосно ја поддржува“ руската војна во Украина. Говорејќи на церемонијата по повод
Свет

Британија: Русија ќе се префрли на освојување на Донецк

А1он
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај од своето воено разузнавање. Во извештајот се наведува дека сега, откако украинските сили се повлекоа од Лисичанск,