Британија: Русија ќе се префрли на освојување на Донецк

Од:

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај од своето воено разузнавање.

Во извештајот се наведува дека сега, откако украинските сили се повлекоа од Лисичанск, последниот голем град во областа Луганск кој беше под контрола на Киев, тие „речиси сигурно“ ќе се префрлат на обидот да го освојат регионот на Донецк. Голем дел од Донецк се уште е под контрола на украинските сили.

„Борбата за Донбас (регионот во кој се наоѓаат Донецк и Луганск) беше тешка и исцрпувачка и многу е веројатно дека така ќе остане и во наредните недели“, се наведува во извештајот.

Британските разузнавачки претставници истакнуваат дека руската инвазија продолжува да има „погубен ефект“ врз украинскиот земјоделски сектор и предизвика значителни нарушувања во големиот синџир на снабдување со семиња и ѓубрива.

Би можело да ве интересира

Украина: Рускиот ров кај Бахмут го претворивме во гроб

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостинот ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Горан Наумовски