Путин нареди продолжување на руската офанзива по заземањето на регионот Луганск

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им нареди на своите сили да ја продолжат офанзивата во источна Украина по заземањето на целиот регион Луганск.

dobivaj vesti na viber

Руските сили „треба да ја извршат својата мисија до крај според веќе одобрените планови“, рече Путин во телевизиски разговор со неговиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

„Се надевам дека сè ќе се случи во нивните сектори како што се случи во Луганск“, додаде Путин.

Тие изјави тој ги даде еден ден по најавата за повлекување на украинските сили од стратешкиот град Лисичанск, со чие заземање руските и проруските сепаратистички сили ја презедоа контролата врз целата територија на Луганск.

Регионот Луганск и соседниот Доњецк го формираат Донбас, индустриски басен во источна Украина, што руските сили имаат намера да го освојат во целост.

Министерот за одбрана Шојгу денеска изјави дека руските сили го деминираат градот Лисичанск.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он

Путин: Нашето оружје е години пред конкуренцијатa

А1он

Путин: Русија е подготвена да им понуди модерно оружје на сојузниците од Јужна Америка, од Азија и од Африка

Ана Ололовска

Путин знае дека направил грешка, но никогаш нема да ја признае, вели поранешниот шеф на НАТО

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Можна средба на Путин и Зеленски на самитот Г20

А1он