Зеленски: Украина ќе ги врати загубените територии

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање наведе дека Киев ќе ги врати загубените територии.

dobivaj vesti na viber

Тој ја предупреди Русија дека Украина „ќе стигне до ниво кога воената надмоќ на окупаторот ќе биде поништена“.

Според Зеленски со се поголемите резерви западно оружје, Украина ќе ги врати загубените територии, вклучително Лисичанск и другите градови во Донбас.

Ќе ги вратиме благодарение на нашата тактика, благодарение на зголемената понуда на модерно оружје. Постепено одиме напред во Харковската Област. Ќе дојде денот кога ќе го кажеме истото за Донбас, посочи Зеленски.

Би можело да ве интересира

Нов пакет американска воена помош за Украина

Горан Наумовски

Телефонски разговор Путин – Макрон за нуклеарката „Запорожје“

Гутереш: Има уште многу работа со извозот на храна за Украина

Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

А1он

Америка подготвува нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

А1он

Ердоган: Турција ќе им помогне на Русија и Украина во обновување на преговорите за решавање на кризата

А1он