Свет

Состанок на министрите за енергетика на ЕУ откако Русија прекина со испорака на гас за Полска и Бугарија

А1он
Министрите за енергетика на Европската унија на специјален состанок во Брисел денеска треба да разговараат за одлуката на Русија да ја прекине испораката на гас
Свет

Ердоган за оваа недела најави разговор со Путин

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави продолжување на телефонските разговори со неговиот руски колега Владимир Путин. – Планирам да преговарам со Путин оваа недела, изјави
Свет

(ВИДЕО) Украина објави снимка: Русија со проектил погоди складиште со жито

А1он
Шефот на регионалната администрација на Днепропетровск, Валентин Режинченко, објави дека руска ракета уништила складиште за жито во регионот. Според првите информации, во нападот нема загинати.
Свет

Украина: Откривме руски шпиони во штабот на украинската војска

А1он
Украинската разузнавачка служба објави дека открила руски шпионски ланец. Еден од шпионите бил дури и вработен во главниот штаб на украинската армија, изјави синоќа Олексиј
Свет

(ВИДЕО) Сведоштво на евакуираните од Азовстал: Не видовме сонце два месеца

А1он
Десетици цивили се евакуирани од Мариупол по неколку недели опсада во фабриката за челиk Азовстал. Жена кој беше меѓу евакуираните вчера вели дека не видела
Свет

Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите со Русија. Во интервју за италијанската ТВ компанија „Медиасет“, Лавров рече
Свет

Локализиран пожарот во рускиот воен објект во близина на границата со Украина

А1он
Пожарникарите успеале да го локализираат пожарот во зградата на руското Министерство за одбрана во Белгородската област, изјави вечерва гувернерот Вјачеслав Гладков. „Откако пожарот е локализиран,