Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека се воспоставуваат два „хуманитарни“ поморски коридори во Црно и во Азовско Море, со цел да се овозможи извоз на жито.

dobivaj vesti na viber

Преземаме сет мерки за да овозможиме безбедна пловидба во водите на Црното и на Азовското Море. Опасноста од мини во пристаништето Мариупол е целосно елиминирана, истакна Шојгу.

Русија тврди дека не го попречува извозот на украинско жито, како и дека ако властите во Киев сакаат да извезуваат жито треба да ги отстранат мините од деловите на Црното Море, што се под украинска контрола. Но, со тоа руските воени бродови ќе можат уште повеќе да се приближат до јужниот брег на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нов пакет американска воена помош за Украина

Горан Наумовски

Телефонски разговор Путин – Макрон за нуклеарката „Запорожје“

Гутереш: Има уште многу работа со извозот на храна за Украина

Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

А1он

Америка подготвува нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

А1он

Ердоган: Турција ќе им помогне на Русија и Украина во обновување на преговорите за решавање на кризата

А1он