Свет

Шесте точки околу кои преговараат Украина и Русија

А1он
Русија и Украина се приближуваат до договор за „клучните“ прашања, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, додавајќи дека се надева дека ќе се
Свет

САД обезбедуваат помош од 30 милиони долари за Молдавија

А1он
САД ќе обезбедат 30 милиони долари за Молдавија како помош за прифаќање на украинските бегалци, изјави американскиот амбасадор во Молдавија Кент Дојл Лонгсден на денешниот
Свет

Евакуирани 7.295 луѓе, се праќаат 50 автобуси во Мариупол

А1он
Од украинските градови денеска преку хуманитарни коридори се евакуирани 7.295 луѓе, изјави потпретседателката на украинската Влада, Ирина Верешчук. Таа истакна дека функционирале четири од седумте
Свет

Од минута во минута: Зеленски го повикува Путин на преговори, Украина да се изјасни за предавање на Мариупол

А1он
Кризата во Украина од минута во минута. 23:43 – Подољак: Преговорите со Русија ќе продолжат утре Членот на украинската делегација и помошник на претседателот, Михаило
Свет

Путин не смее да победи во оваа војна порачува премиерката на Естонија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин не смее да победи во оваа војна, изјави денеска естонската премиерка Каја Калас, додавајќи дека е вознемирувачки да се види што
Свет

Русија и даде рок на Украина до утре рано наутро да се изјасни за предавање на Мариупол

А1он
Руското Министерство за одбрана соопшти дека Украина има рок до утре во раните утрински часови да даде одговор за предавање на Мариупол, објавија западните медиуми,
Свет

Џонсон вети континуирана воена поддршка за Украина

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе ја продолжи воената поддршка за Украина во денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски. – Премиерот ја
Свет

Дел од работниците ја напуштија нуклеарката Чернобил, ги заменија доброволци

А1он
Дел од работниците на неоперативната нуклеарна централа Чернобил денеска го напуштија објектот по повеќе од три недели, јави Би Би Си. Вкупно 64 работници заминаа
Свет

Русија потврди дека важен командант на војската е убиен во Мариупол

А1он
Руски официјални лица потврдија дека заменик-командантот на руската Црноморска флота, капетанот од 1. ранг Андреј Палиј, загинал во борбите во Мариупол. Претходно Украина тврдеше дека