Македонија

Заев и Туск немаат време за новинарите

Виктор Јованов
Иако беше најавена прес конференција, по средбата премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск одржаа само нивни обраќања без да им дадат
Видео Македонија

(ВИДЕО) Туск: Со договорите со Грција и Бугарија станавте шампиони

Виктор Јованов
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека Македонија направила се што се очекувало изминатиот период за влез
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев го уверува Туск: Ќе ја докажеме независноста на судството

Виктор Јованов
„Рекет“ е силен тест за судството и успех во правосудните реформи. Со решавање ма овој случај и Законот за Јавно обвинителство ќе ја докажеме независноста
Македонија

Пет лица затруени со храна од ресторан во Брвеница

Виктор Јованов
Пет лица вчера во вечерните часови побарале лекарска помош од Клиниката за инфективни болести во Тетово поради симптоми на труење. Лицата консумирале храна од ресторанот
Македонија

Советот на јавни обвинители уште вечерва ќе и ја запечати кариерата на Јанева

Виктор Јованов
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102 гласа „ЗА“
Видео Македонија

ВИДЕО: Собранието ја разреши Катица Јанева

Виктор Јованов
Со 102 гласа „за“, без воздржани и без против Собранието ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Зендели: Партиите го погребаа СЈО и надежта за еднаков правен систем

Виктор Јованов
Разрешувањето на Катица Јанева подразбира и згаснување на СЈО. При формирањето на обвинителството целта беше борба против политичари од висок профил вмешани во кривични дела.
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

Виктор Јованов
Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило завршува вака

Виктор Јованов
Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и
Македонија

Џафери закажа седница за разрешување на Катица Јанева

Виктор Јованов
Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери за утре ја закажа седницата за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на