es

Македонија

Претседателот на ЕС Мишел направи увид на работите за изградба на колектори за отпадни води на Вардар

А1он
До крајот на оваа година се очекува да заврши изградбата на колекторите за отпадни води на левата и на десната страна на реката Вардар во
Македонија

Мишел предлага три столба за отворање на процесот на преговори со Македонија

А1он
Претседателот на Советот на Европa Шарл Мишел при посетата на земјава, на заедничка прес-конференција со претседателот Стево Пендаровски рече дека во неговиот мандат ќе се
Македонија

Заев: Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија

А1он
Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува
Македонија

Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на земјава

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на
Свет

Мишел го повика Рохани да избегне преземање неповретни чекори

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во телефонски разговор го повика иранскиот претседател Хасан Рохани да избегне преземање неповратни чекори и изрази надеж за смирување
Свет

Доналд Туск му ги предаде претседателските надлежности во Советот на ЕУ на наследникот Шарл Мишел

А1он
На кратка церемонија во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, му ги предаде своите надлежности на прв човек на најбитниот политички орган во ЕУ