Македонија

Општина Струмица испрати помош во погодените подрачја од невремето

А1он
Општина Струмица испрати помош во подрачјата погодени од невремето што го зафатија скопскиот и тетовскиот регион. Уште во раните утрински часови заминаа околу стотина луѓе
Македонија

Група за граѓански активизам за помош на настраданите

А1он
На социјалната мрежа „Фејсбук“ веќе активно и континуирано функционира групата “Хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје“. Од граѓаните коишто ја водат иницијативата за граѓанска
Регион

(ВИДЕО) Објавена снимката од фаталниот скок на Словенецот во Дрина

А1он
Градската управа на Зворник соопшти дека скокачот во вода, Андреј Беуц од Словенија настрадал при скокот од мостот на Дрина. Професионалниот падобранец скокна од висина
Македонија

Петнаесет жртви од невремето во Скопје , најмногу во Стајковци

А1он
Полицијата потврди дека досега се пронајдени 15 тела на загинати од синоќешното невреме во Скопје. Вистински хаос и трагедија синоќа се случуваше во скопско Стајковци
Култура

Монографија за родословот на војводата Веселин Пресечки

А1он
Објавена е монографија за родословот на еден од познатите војводи од Пресечкиот и Виничко-кршланскиот крај Веселин Пресечки, чиј автор е Тодор Димитров, долгогодишен прфесор по
Видео Регион

(ВИДЕО) Хрватски ултранационалисти удираат девојка на протест во Загреб

А1он
Неколку илјади луѓе се собраа вчера во Загреб на мирен протест за да изразат негодување од појавата на повампирениот ултранационализам и против прославата на воена