Македонија

Град Скопје: СДСМ нуди проекти кои се веќе почнати

А1он
Во целосен недостаток на конкретни проекти и визија за развојот на Скопје изминатиов период СДСМ нивното време го трошат на непотребни и крајно неинвентивни реакции.
Македонија

СДСМ до светските медиуми и банки: Да се запре процесот, еврообврзницата е нелегално издадена

А1он
Лидерот на опозицијата во Македонија, Зоран Заев, побара од 4-те банки агенти инволвирани во издавањето на 450 милионската еврообврзница веднаш да го запрат процесот, откако
Македонија

Хан: Договорот да се материјализира без одлагање

А1он
Добрите вести за постигнатиот политички договор во Македонија сега треба да се материјализираат преку целосна имплементација на договореното, без одлагање, истакна еврокомесарот за соседска политика
Култура

Романската поетеса Дениса Дуран на турнеја низ Македонија

А1он
Издавачката куќа „Антолог“ организира промотивна турнеја на романската поетеса Дениса Дуран, на која ќе биде претставена нејзината поетска збирка „Сè уште сум млада“, во издание
Uncategorized

Амнести интернешенел“: Уапсените по пучот во Турција се малтретираат, тепаат и силуваат

А1он
Меѓународната набљудувачка група „Амнести интернешенел“ соопштува дека добила кредибилни докази за малтретирање на приведените по неуспешниот државен удар. Организацијата посочува дека има докази за приведени
Економија

Институциите на тест: кои се опасностите доколку Макпетрол падне во рацете на сомнителни бизнисмени?

А1он
Речиси два месеца јавноста во Македонија е преокупирана со случајот Макпетрол и обидот за преземање на нафтениот гигант од страна на анонимната офшор компанија „Балкан