letno smetanje

Економија

И институциите и бизнисот согласни дека за летното и зимското сметање на времето треба да се следат ЕУ директивите

А1он
Викендов почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот ноќеска во два часот по полноќ ќе се поместат еден час нанапред, па наместо два, ќе
Македонија

Ноќеска, во два часот по полноќ ќе почне летното сметање на времето

А1он
Со поместување на стрелките на часовникот за еден час напред од ноќеска во два часот по полноќ ќе почне летното сметање на времето. Часовниците се
Свет

ЕУ не може да одлучи дали ќе живее по летно или зимско сметање на времето

А1он
Во 2018 година, Европската комисија спроведе онлајн анкета на која својот став го искажаа 4,6 милиони учесници. Мнозинството од нив побараа да се запре промената
Свет

Над 80 отсто од Французите се изјаснија против летно и зимско сметање на времето

А1он
Комисијата за европски прашања на Националното собрание почна интернет анкета „Потребно ли е да ставиме крај на промената на времето (летно или зимско)“. Граѓаните ќе