Економија

Цените на храната ќе растат и до 50 отсто, бизнисот бара поддршка од државата за да се ублажи ударот врз потрошувачите

А1он
Драстично поскапување на храната, во некои сектори и 40 – 50 отсто, најавуваат преработувачите. Тие бараат итна средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи за изнаоѓање соодветни
Економија

Заев: Државата ја држи стабилна цената на струјата на домаќинствата

А1он
Државата ја држи стабилна цената на струјата на домаќинствата, затоа што нашиот модел е либерализација со постепено отворање кон граѓаните. Во моментот, државата има обврска
Регион

Уапсен Грк кој возилото го „паркираше“ на платото пред грчкиот Парламент и се закануваше дека ќе се разнесе

А1он
„Ќе се разнесам“, извикувал, според грчките медиуми, возачот на земјоделското возило што утрово предизвика проблеми во сообраќајот во центарот на Атина и мобилизација на полицијата
Свет

Џулиус и Патапутијан се добитници на Нобеловата награда за медицина

А1он
Американските научници Дејвид Џулиус и Ардем Патапутијан се добитници на овогодишната Нобелова награда за медицина за откривање на рецептори за температура и допир, соопшти денеска
Македонија

СДСМ-Скопје: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска се симболи на корупција

А1он
Партијата на Данела Арсовска ВМРО-ДПМНЕ е одговорна за најкоруптивниот проект во историјата на Скопје – проектот „Скопје 2014“ за кој Груевски лажеше дека ќе чинел
Македонија

Вангелов, Кузмановски, Беговска и Несими добитици на државната награда „11 Октомври“

А1он
Добитници на државната награда „11 Октомври“ во 2021 година за највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од
Македонија

Арсовска: На секое барање на граѓаните ќе се одговори во рок од 24 до 72 часа

А1он
Градската администрација ќе биде отворена за граѓаните кои ќе може да побараат услуга од градот и по завршувањето на работното време. Градот ќе има обврска
Македонија

Русија протера македонски дипломат

А1он
В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена
Македонија

Стоилковски: Нема трка за два милиони евра за една улица

А1он
Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје во заминување се уште молчи за наводите во аферата „Профитер“, или како се местат милионски тендери, така што фирмите изгледа