Регион

Атанас Герџиков за кандидат за претседател на Бугарија, ќе добие поддршка од ГЕРБ на Борисов

А1он
Иницијативен комитет ќе го предложи актуелниот ректор на Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, проф. Атанас Герџиков, за кандидат за претседател на Бугарија, јавија голем број
Македонија

Во прекин сообраќајот на магистралниот пат Штип-Делчево, во близина на Кочани

А1он
Поради сообраќајна незгода во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Штип-Делчево, во близина на Кочани. Како што информираат од АМСМ сообраќајот е во прекин од
Економија

Просечната цена на струјата за домаќинствата во првото полугодие зголемена за 0,2 проценти

А1он
Државниот завод за статистика денеска објави дека просечната цена на електричната енергија за домаќинствата во првото полугодие од годинава е зголемена за 0,2 проценти во
Свет

Ханија: Израел продолжува со политиката на окупација

А1он
Претседателот на политичкото биро на палестинското движење Хамас, Исмаил Ханија, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Нафтали Бенет не прифаќаат никакво политичко
Македонија

Нуредини: Ќе сносам одговорност доколку биде утврдено дека се користени службени возила за приватни цели

А1он
Министерот за животна средина Насер Нуредини рече дека ќе сноси одговорност доколку Антикорупциска утврди дека биле користени службени возила за приватни цели. Нуредини, на денешната
Македонија

Во Градско физички нападнато лице кое лепело плакати за локалните избори

А1он
Во Полициската канцеларија Градско претпладнево на службен разговор бил повикан 33 годишниот П.А. од Градско затоа што синоќа во 19.00 часот на ул.„Александар Македонски“ во
Свет

96-годишна Германка, поранешна секретарка во нацистички логор, побегнала пред судење

А1он
Германка, обвинета за помагање и поддржување масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично е што
Македонија

Заев: Тие што одбиваат да се попишат треба да бидат санкционирани

А1он
Луѓето кој одбиваат да се попишат треба да бидат санкционирани, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско прашање зошто не побарале да се продолжи
Регион

Постигнат договор меѓу Косово и Србија за регистарските таблички

А1он
Косово и Србија денеска постигнаа договор за спорносто прашање за регистарските таблички. Главните преговарачи од српска и косовска страна го поминаа целиот вчерашен ден и